Mi jut eszébe, ha meghallja a sütőtöktök szót? Valakinek a töklámpás és a Halloween, másnak egy finom, könnyű krémleves a narancsszínével, vagy a sütőtökös kalács. A tökszezon már javában áll, de Ön pont most kezdett bele a KetoMix diétába? Hogyan tovább? Az, hogy a ketogén diétába hogyan illeszthető be a sütőtök, s az egyes fázisok egészséges étredjében hogy használható fel, mai cikkünkből kiderül.
A sütőtök jóhíre Magyarországon még mindig él. Az elmúlt években főleg sülve, mézzel vagy cukorral a tetején volt az étlapon. Ez pedig bizony nem fér bele az egészséges étrendbe. Szerencsére a sütőtöknek több fajtája is létezik. Teljes mogyoróízük édes és sós receptekhez is alkalmas, ráadásul a diéta alatt is alkalmas.
Mi is a sütőtök?
A sütőtök tulajdonképpen tökféle. Rokonságban áll az uborkával, cukkínivel és a dinnyével. Európába Észak-Amerikából érkezett, ahol már több, mint 5000 éve termesztik. Több felhasználását is láthatjuk, főleg Halloween környékén, amikor töklámpást, vagy Hálaadás napján, amikor hagyományos tökös kalácsot készítenek. Több sütőtök fajta is létezik, melyek közül a legismertebb a hokaido, a szerecsendió tök, a vajtök vagy a spagetti tök. Legtöbbször a húsát használják fel, de ehető a magja és a héja is. Köszönhetően magas mikrotápanyag- és rosttartalmának, alacsony szénhidráttartalmának, a sütőtök nagyon egészséges és jótékony az emberi szervezet számára. Rengeteg A- és C-vitamint tartalmaz, ráaadásul gazdagon tartalmaz kalciumot is.
Beépíthető a sütőtök a ketogén diétába?
Igen, be. De megvannak a maga szabályai. A KetoMix diéta első fázisában csak igazán kis mennyiségben fogyaszthatja, mint 4. csoportos zöldséget a KetoMix kézikönyvből. Ketogén étrendjébe a magokat azonban akár napi 30 grammig is beépítheti. Tele vannak egészséges zsírokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Cinket, rézt, vasat, magnéziumot, foszfort, káliumot és kalciumot tartalmaz. Nem csak önmagukban fogyaszthatók, de a KetoMix leveshez vagy a salátához is adhatja. A leginkább jótékony hatása a természetes tökmagnak van, tehát a nem pörkölt és nem sózott fajtának.
Tökmag a ketogén diétában: hogyan építsük be
A sütőtök egy alacsony szénhidráttartalmú élelmiszer, mely rengeteg rostot tartalmaz. A rostnak nem csak az emésztésre van jótékony hatása, de teltségérzetet ad. A sütőtökben aránylag kevés tiszta szénhidrátot találni. Azonban a sütőtökös finomságoknál oda kell figyelni az adagokra. A kevesebb néha több. Ez pedig hatványozottan igaz a sütőtökös édességekre. A sütőtök a konyhában egy univerzális alapanyag: főzhető, süthető és párolható. Az édes és sós receptekben is megállja a helyét. A legegyszerűbb felhasználása az alacsony szénhidráttartalmú étrendben az, ha például püré formában hozzáadja a KetoMix sajtos vagy zöldséges leveséhez.
Összefoglalva
A sütőtöknek bizony megvan a helye a ketogén diétában. Nagy odafigyeléssel már a KetoMix diéta 1. fázisától beépítheti. Figyelmesen válassza ki a receptet, és vigyázzon az adagokkal. A KetoMix diéta első fázisától gazdagíthatja étrendjét tökmagokkal is. A sütőtök tele van vitaminnal és ásványi anyaggal, és a benne található antioxidánsok pozitív hatással vannak a látásra. Az E-vitamin és a B-vitamin pedig javítják a bőr állapotát. Rengeteg rostot tartalmaz, mely kedvezően hat az emésztésre, és segíti a teltségérzet fenntartását. A legegyszerűbb, ha püré formájában adja hozzá a kedvenc ételéhez. Passzol a leveshez, a palacsintához és a kásához is.