A hatodik, egyben az utolsó rész elárulja Önnek, hogy miért hízunk a cukortól.
Elkészítettük táplálkozási sorozatunk hatodik részét, ami az édességekben rejlő szénhidrátok világában vezeti Önt körbe.
A KetoMix déta befejeztével mindenki visszatér a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozáshoz, amely ésszerű mennyiségű szénhidrátot tartalmaz. Ezért úgy döntöttünk, adunk pár tanácsot a diéta utáni időszakra.
A szénhidrátcsökkentett diéták hatékonyságának egyik oka, az élelmiszerek glikémiás indexe. Mit is jelent ez tulajdonképpen?
Az elfogyasztott keksz, tészta, banán vagy pékáru szénhidrátjait a szervezet egyből elkezdi bontani. Először az egyszerű cukrok szabadulnak fel, amik reakciót váltanak ki a vércukorszintünkben, tehát glikémiánkban változás megy végbe. A glükóz egyből a vérbe kerül, ami gyors, azonnali energiaforrást biztosít a szervezetünknek.
A glikémiás index fogalma leegyszerűsítve: a glikémiás index értékével fejezzük ki, hogy egy bizonyos étel elfogyasztása után milyen gyorsan növeli a bevitt cukor a vércukorszintet. Tehát az adott étel vércukoremelő képességéről van szó.
A hízáshoz a magas glikémiás index-szel rendelkező élelmiszerek járulnak hozzá a legjobban.
Példa: Tegyük fel, hogy két ugyanazon étrendet követő egyén ugyanazt az energiafogyasztást követi (1500 kcal/nap). Biztosan állítható, hogy aki magasabb glikémiás indexű ételeket fogyaszt, lassabban és kevesebbet fog fogyni.
Ez hogyan lehetséges?⠀
Minél több cukor van a vérünkben, annál több inzulin hormont termelünk, melynek az a feladata, hogy a cukrot a vérbe juttassa, gyors üzemanyagot szolgáltatva a testnek. A második funkciója viszont az, hogy a felesleges energiát zsírszövetekbe raktározza el.
A KetoMix diéta harmadik szakaszában, amely a testsúly megtartására összpontosít, ügyeljen arra, hogy olyan élelmiszereket vásároljon, amelyeknek alacsony a glikémiás indexe. Ha ilyen élelmiszereket fogyaszt majd, nem növekedik meg az inzulinszint a vérében, nem lesz éhes, és teste a szénhidrátokat nem akarja majd elraktározni.
Annak érdekében, hogy könnyebb legyen elképzelni az ételek glikémiás indexének értékét, összeállítottunk egy gyakori élelmiszerekből álló listát:
- Sör 110⠀
- Hasábburgonya 95⠀
- Főtt répa 85⠀
- Kukoricapehely 85⠀
- Cukor 70⠀
- Narancslé 65⠀
- Teljes kiőrlésű kenyér 40⠀
- Vörös bab 40⠀
- Nyers répa 35⠀
- Joghurt 35⠀
- Dió 15⠀
- Hagyma 10⠀
- Zeller 10