Protein diéta
A fehérje vagy protein diéta (amit ketodiétának is neveznek) nagy mennyiségű fehérje, de kis mennyiségű szénhidrát elfogyasztására épül. Az alapelve, hogy a szervezet 1-3 napon belül abba az állapotba kerüljön, amikor elkezdi a saját zsírtartalékait bontani. A szénhidrátok kizárásával és a fehérjedús ételek fogyasztásával elkezdődik a testben a folyamat, amit ketózisnak nevezünk. Az ún. ketonanyagok csökkentik az éhségérzetet is.
A protein diéta alapelve a tény, hogy az általunk fogyasztott ételek három alapvető összetevőből állnak, melyekből energiát nyerhetünk. Ezek a cukrok (szénhidrátok), a zsírok és a fehérjék. Ezekből minden létfontosságú tényezőt megkapunk. A mai rohanó világunk legfőbb energiaforrásai a szénhidrátok, melyekből túlságosan sokat fogyasztunk.
A protein diéta célja éppen a szénhidrátok kizárása az étrendből, a proteinekre vagyis a fehérjékre helyezve a hangsúlyt. Így elkezdődik az energiatartalékok elégetése, melyek zsírpárnák formájában raktározódtak el a testünkben. A megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztása a fogyókúra során segít megőrizni az izomtömeget, hiszen éppen a proteinek az izmok alapvető építőegységei. Tehát ha korlátoznánk a szénhidrátbevitelt, de emellett nem növelnénk az elfogyasztott fehérjék mennyiségét, akkor csökkenhetne az izomtömeg, ami a fogyókúra során egy nem kívánt jelenség.
A kevesebb szénhidrátbevitel gondolatát először 1974-ben George L. Blackburn, a Harvard egyetem professzora vetette fel, aki a zsírok anyagcseréjét kutatta.
Érdekesség: A „ketogén diétát” a 20. század második felében mint a gyermekkori epilepszia alternatív gyógymódját tesztelték, és még manapság is találkozhatunk ezzel az alternatív módszerrel.
A klinikai kutatások rámutattak, hogy az epilepsziás rohamok számában és komolyságában 50%-os csökkenés következett be a diéta által, és leginkább akkor ajánlják, ha a páciensnél nem hatnak a megszokott gyógyszerek. Forrás: A kutatást publikálták: MUDr. Klára Brožová, MUDr. Jan Hadač, Ph.D, Gyermek neurológiai osztály, Thomayer kórház, Prága
Étrend a protein diéta során
Sovány hús, sajtok, tojás, hal és zöldség (az édesekkel vigyázni kell). Inkább fehér húsról van szó, mint a csirke, a nyúl és a pulyka, ellenben el kéne kerülni a zsíros sertéshúst, a füstölteket pedig teljes mértékben elhagyni. Ami a „megengedett” zöldségeket illeti, ilyen pl. a brokkoli, karfiol, cukkini, uborka, spenót, káposzta, padlizsán és minden leveles salátának való. A napi ajánlott zöldségmennyiség 500 g körül mozog, el lehet fogyasztani párolva, főzve vagy nyersen is. Ki kell viszont zárni a pékárut, tésztákat, a burgonyát és más köreteket.
Az elején nagyon nehéz eligazodni abban, hogy mely élelmiszerek tartalmaznak fehérjéket és szénhidrátot. A protein diéta legnagyobb veszélye az olyan mennyiségű szénhidrát bevitele, hogy a szervezet ne jusson ketózisba. Tehát ha csökkentett a szénhidrátadag, de nem annyira, hogy a test a saját zsírtartalékait bontsa le. A KetoMix protein ételek sokat segíthetnek a kezdeteknél, hogy a test kezdje a zsírtartalékait elégetni, a további fázisokban pedig fokozatosan rá lehet térni a szénhidrátszegény étrendre.
A KetoMix protein ételek tartalmaznak még vitaminokat, ásványi anyagokat, amik a fogyókúra során hiányozhatnak a szervezetünknek.
Az étrendbe természetesen még be kell illeszteni nagy mennyiségű nem édesített folyadékot, hiszen a folyadék leginkább a szénhidrátokban raktározódik, amiből most ugye korlátozott mennyiség áll a rendelkezésre. Ezért fontos a több folyadék elfogyasztása. A legideálisabb a víz, illetve a nem édesített ásványvíz, amiben kálium és nátrium is található.
Nagy mennyiségű fehérjét tartalmazó élelmiszerek:
- csirke- és pulykahús
- marhahús
- hal
- tejtermékek
- tojás
Elkerülendő ételek a proteindiéta során
Mit kell elkerülni a protein diéta során? Teljes mértékben elkerülendőek a köretek, mint például a burgonya, a tészták, a kuszkusz, a gabonafélék, a pékáru, de az édes gyümölcsök, az édességek, a rágcsák és az alkohol is. A napi ajánlott szénhidrát mennyisége 50 gramm. A nagyobb mennyiség megzavarhatja a ketózis és a fogyás folyamatát. Ilyenkor az egészet elölről kell kezdeni. A folyamatot megállíthatja már egy elfogyasztott egyszerű kifli is! Ez nem azt jelenti, hogy egy kiflitől már el is kezd újra hízni, hanem azt, hogy nem fog tovább fogyni. A zsírégetés állapotába visszatérni pedig újra több napig is eltarthat.
A protein diéta során elkövetett leggyakoribb hibák
- "néha" pékáru fogyasztása
- kevés megfelelő zsír elfogyasztása - szükséges energiaforrás a szénhidrátok és cukrok helyett
- a szénhidrátmentes ételek túlédesítése cukorral vagy édesítővel
- kevés folyadék fogyasztása
- rendszertelen étkezés
- kevés zöldség - a zöldségek fontosak a jó emésztés érdekében
Milyen hosszan kell diétázni?
A protein diétát addig kell tartani, míg meg nem szabadulunk a kívánt mennyiségű túlsúlytól. Viszont az időszak, ami alatt csak proteindús ételeket és zöldségeket eszik az ember, nem szabadna, hogy túllépje a nyolc hetet, főleg ha nem konzultált táplálkozási tanácsadóval vagy más szakértővel. A megszokott étrendre való áttérésnek fokozatosnak kell lennie, és az ún. stabilizációs fázisnak kell következnie ahhoz, hogy ne következzen be jojo-effektus. Persze továbbra is ésszerűen kell étkezni és néha „fehérjenapot” tartani.
Hogyan ismerem fel a ketózis állapotát?
A ketózis általában a diéta kezdetétől számított 2-4 napon belül következik Hogy erről megbizonyosodjon, használhat tesztcsíkokat is. Figyelmeztetés: Minél tovább van a test ketózisban, annál kevesebb ketonanyag választódik ki a vizeletben. A negatív teszt nem jelenti azt, hogy Ön nincs ketózisban, de jobb a tesztet elvégezni az első napokban.
Azt, hogy a ketózis állapotába került, a következőkből ismerheti fel:
- az először tapasztalt furcsa érzések után több lesz az enrgiája
- folyamatosan szomjas, pedig elég folyadékot fogyaszt
- gyakrabban jár wc-re
Tanácsok a végére
A protein diéta során az étrendet ki lehet egészíteni megfelelő mozgásformával is. Először könnyű gyakorlatok ajánlottak, mint pl. a gyaloglás, az úszás vagy a biciklizés. A protein diéta egy kiváló út az álomalak megszerzéséhez, de ha egészségügyi problémákkal küzd (vese, máj, szív, diabétesz), akkor szükséges konzultálnia orvosával vagy egy szakértővel. Nyugodtan fordulhat a KetoMix szakértőihez is.
Bizonyosodjon meg róla, hogy nem hiányzik étrendjéből a kálium és a magnézium.