A ketodiétára többféle megnevezés alatt rábukkanhatunk. Olvashatunk róla, mint protein diétáról, fehérjediétáról vagy szénhidrátmentes diétáról. A második megnevezésből kitűnik maga az alapelv is. Megnövelt fehérjebevitel, illetve a szénhidrátok elvetése az étrendből.
Mikor ideális a fehérjediéta?
Ez a diéta akkor ideális, ha gyorsan és effektíven szeretne fogyni, de nem szeretné megkockáztatni, hogy hogy a szervezete nem jut elegendő vitaminhoz, ásványi anyaghoz és más tápanyagokhoz. Ez ugyanis sokszor előfordul a nagyon egyoldalú fogyókúrák esetén (amikor mondjuk csak káposztalevest, tojást, citrusféléket stb. fogyaszt). Ezzel ellentétben a fehérjediéta esetén tartandó étrend nagyon gazdag, sokrétű és ráadásul még pár hét múlva sem megy el tőle a kedve.
Mi a diéta alapelve?
A fehérjediéta alapgondolata nagyon egyszerű: sok minőségi fehérje, semmi szénhidrát. Az erre alapozó étrend a szervezetnek segít elérni a ketózisnak nevezett állapotot. Mivel a test nem szénhidrátok formájában kapja az energiát, amit szeret rosszabb időkre is elraktározni, elkezdi lebontani azt, amit az utóbbi időben „félretett”. Így könnyen megszabadulhat a zsírpárnáktól, melyekkel évek óta harcol, és eddig nem segített semmilyen diéta sem torna. Ez a fogyókúra kimondottan a zsírokat célozza meg, az izmok megmaradnak, hiszen a magas fehérjebevitelnek köszönhetően védve vannak.
A ketózis állapota azt jelenti, hogy a szervezete elkezd küzdeni a szénhidrátszegény állapt ellen, méghozzá úgy, hogy a zsírokból ketonokat állít elő. Nem kell ettől az állapottól félni, hiszen elődeinknek, akik nagyrészt hússal, zöldséggel és csak kivételesen gabonafélékkel táplálkoztak, ez volt a természetes állapot. A test nem szenved hiányt semmiben, és a változatos szénhidrátmentes étrendnek köszönhetően megkapja az összes tápanyagot.
Mit lehet enni a fehérjediéta során?
Többek között választható, nem túl zsíros húst. Például szárnyasokat, halat, nyulat vagy marhát. Alacsony zsírtartalmú tejtermékeket (sajt, joghurt, túró), akár savanyított változatban. Zöldségből a diéta során annyit ehet, amennyit csak szeretne. A fehérjegazdag ételeknek ugyanis van egy óriási előnyük. Alacsony vagy közepes a glikémiás indexük, így hosszú időre eltelítenek, vagyis nem fogunk vágyni az édességekre vagy más egészségtelen rágcsálnivalókra. Persze nem lehet teljes mértékben elhagyni a szénhidrátokat, de a fogyasztást napi maximum 50 g-ra kéne csökkenteni. Nagyon fontos még a megfelelő mennyiségű folyadék elfogyasztása, leginkább a tiszta víz felel meg - vigyázni kell az összes édesített üdítővel, a dzsúszokat és az ásványvizet is beleértve.
Mi az, ami nem fér bele ebbe az étrendbe?
Ha tényleg szeretné, hogy a teste a ketózis állapotába kerüljön, akkor el kell hagynia a szénhidrában, zsírban és cukorban gazdag ételeket. Például a burgonyát, a zsíros húsokat (disznóhús, füstölt hús), a rántott ételeket, az édességet, a péksüteményeket, a rizst, a tésztát és más köreteket. Kizárandók még az édes gyümölcsök és bizonyos zöldségek, melyek sok cukrot tartalmaznak.
Mire kell felkészülni?
A fehérjediéta első napjaiban fáradtságot érezhet. De ennek pár napon belül el kéne múlnia, hiszen mikor megkezdődik a ketózis állapota, egy óriási energialöketet kap, amihez jó közérzet is társul. Ennek az érzésnek köszönhetően ismerheti fel, hogy a szervezetében valami történik. Vigyázzon viszont a diéta megfelelő betartására, mert a legkisebb hibának is következménye lehet. Kizökken a ketózis állapotából így a fogyás is elmarad. Ezután újra eltart pár napig eljutni a kiindulási pontig.
Nem mindig sikerül elkerülni a szénhidrátokat
Általánosságban elmondható, hogy a napi szénhidrát-bevitelnek nem szabadna meghaladnia az 50 g-ot. Viszont Ön nem szakértő, így nehéz lehet ezt az értéket betartani. Pár élelmiszer esetében talán eszébe sem jutna, hogy nem megfelelő a diéta során. Ezek például bizonyos magas cukortartalmú zöldségek (például a borsó, a kukorica vagy a répa). Ajánlott tehát – leginkább a diéta első fázisában – egy előre meghatározott étrendhez igazodni, ami biztosítja, hogy nem fog bevinni a kelleténél több szénhidrátot.